léčba

      Bohužel, zatím není známý žádný lék, který by dokázal nějak ovlivnit akutní fázy a významě pomoci při léčbě chronicky schvácených kopyt. Léčba není v rukách a možnostech veterináře. Vše záleží na chovateli. Léčba závisí na 3 faktorech, které nelze seřadit podle důležitosti, všechny tři jsou stejně důležité a nezbytené.

Celek je víc než součet jednotlivých částí!

pohyb - strava - vhodná úprava kopyt

 

      

    Pamatujme si, že samotná úprava kopyt nestačí, schvácení je především metabolický problém končící pohybovým diskomfortem. Jak dlouhá bude doba léčby záleží na mnoha faktorech, předem se nedá určit, zda bude kůň schopen pracovat pod jezdcem za měsíc, za půl roku či za rok - samozřejmě s ohledem na výši postižení. Ale kopyto má neuvěřitelnou vůli dostat se zpět do správného tvaru, když mu v tom nebrání strava a nedostatek pohybu. Na druhou stranu, spoustu kopyt se stalo "nevyléčitelnými" právě kvůli špatné úpravě.

   V první řadě musíme odstranit příčinu schvácení. Špatná úprava kopyt? Příliš bohatá pastva? Málo pohybu? Nerovnováha minerálů? Vysoký stres? Nadváha? Podvýživa? Příčin může být spousty a většinou se vzájemně kombinují, musíme se pečlivě zamyslet nad dosavadním životem našeho koně a odstranit  nedostatky i nadbytky - lidská představa o koňském blahobytu je koním v lepším případě pouze na obtíž, ale spíše poškozuje jejich fyzické a psychické zdraví.

výživa:

    Především musíme dbát na co největší příjem vlákniny a co nejmenší příjem cukrů. To znamená kvalitní seno s nízkým obsahem cukrů(do 10%),které bude k dispozici po celý den v malých dávkách. Seno nesmí být plesnivé ani 10x "přepršené". Nejlépe takové, kdy je seč provedena po odkvětu a sušení probíhá déle. Více zde.

    Dieta pouze o senu a vodě nestačí. Každé seno či pastva je jedinečné v ohledu na množství makro a mikroprvků i bílkovin, proto může být podávání továrně míchaných doplňků  často bezcenné až jedovaté. Např. vysoká hodnota železa přispívá k IR,  vysoká hodnota vápníku brání absorbci hořčíku i přes jeho dostatek v denní dávce. Sušením sena se ztrácí vitamín E a esenciální mastné kyseliny, proto pokud má kůň omezený přístup k "zelenému", je třeba vše doplnit. Koně potřebují každou živinu v odpovídajícím množství a většinou v rovnováze s několika dalšímy prvky a tato rovnováha ovlivňuje celého koně -  imunitu, odolnost, sílu, vytrvalost, kvalitu kopyt a schopnost zotavení. 

   Nejlepší a nejefektivnější způsob je rozbor sena (pastvy) a podle výsledků nechat namíchat doplněk krmivářem přesně podle požadavků vašeho koně. Nebudete muset kupovat a zkrmovat něco, co váš kůň nepotřebuje, budete mít jistotu, že dostane to, co mu chybí a že nedostává nic navíc (nadbytek je často horší než nedostatek).

Další dobrou volbou je několik druhů minerálních lizů a solí, aby si kůň sám vybral. Doporučuji poskytnout k volnému výběru i "lidskou" mořskou sůl s jódem, dolomit a pod.

Vyvarujte se krmení jádrem jako jedním z hlavních spouštěčů laminitidy, stejně tak různým doplňkům jako je melasa, tvrdé pečivo a větší množství ovoce.

Nabídněte koni různé druhy zeleniny(mrkev, červená řepa, celer, brokolice...) ale opět vše s mírou!

Podpořte uzdravovací proces bylinkamy. Např: gingo biloba podporuje prokrvení končetin, ostropestřec mariánský má výborný vliv na játra, echinacea celkově podporuje imunitu atd. Více v sekci Léčivé rostliny.

 

         

 

úprava kopyt:

    Poškozené a nemocné kopyto už nelze "opravit", ale rozhodně je možné, aby narostlo nové a zdravější. Přirozený trim toto umožňuje bez zbytečné bolesti a chromosti koně. Nehazardujte se zdravím svého koně a svěřte ho do rukou zkušeného a úspěšného "úpraváře" - ke správné úpravě je potřeba mnoho znalostí z anatomie a chovu koní a celoživotní sebevzdělávání, protože výzkum a věda stále objevuje nové možnosti. Např. zastaralý a dávno popřený způsob léčby schvácených koní - zvedání patek a podkládání chodidla je stále dělán a je to považováno za "ortopedické kování" - tento způsob léčby se prováděl na základě domněnky, že rotaci způsobuje tlak hlubokého ohybače, ale dnes už víme, že to tak není.  

Rozhodně doporučuji neinvazivní úpravy kopyt, nejlépe podle přirozeného trimu divokých koní - protože oni a jejich kopyta jsou tím nejlepším obrazem zdraví a síly. Nikdy neobětujte momentální stav koně pro nějaké budoucí cíle! Pro koně je důležitá přítomnost, nikoliv sliby, že po půl roce kulhání bude lépe. Z vlastní zkušenosti - nenechte kopyta radikálně vyřezat, léčba je úspěšná i s minimalizováním bolesti a s co nejlepším psychickým  a fyzickým stavem koně.

 Další informace v přirozeném trimu.

 

 

pohyb:

   Zatímco v akutní fázy je pohyb koně nežádoucí a kontraproduktivní, v chronickém stádiu schvácení je pohyb nezbytný. Každý správný krůček je krokem k uzdravení - samozřejmě za předpokladu, že kopyto je správně upraveno. V počátcích léčby je často pohyb pro koně více či méně pohodlný a bolestivý, ale přesto ho nesmíme omezovat. Pro tento způsob léčby je celodenní pobyt ve výběhu s chudým porostem a s pohybovou motivací nezbytný. Prvních 30 dní je vhodné nechat koně pohybovat se podle své vůle a poté začít s navyšováním "práce"(např.delší procházky na ruce) - postupně a flexibilně k pohodlí koně.  Pokud koník stojí v bahně u balíku sena nebo 20 hodin denně v boxe, výsledky budou nulové.  V případě, že se nemůžeme vyhnout tvrdým kamenitým povrchům, je dobré(nutné) nemocná a slabá kopyta ochránit před otlačením - na otužování kopyt bude čas později - výborné zkušenosti s botami EasyBoot. Pokud má kůň slabé střely, použijeme speciální podložky na stimulaci.

 

Na prvním obrázku "letní sandál" - domácký výrobek, zespodu je našit silný filc. Používaly jsme je pouze na nevyhnutelný přechod přes 100m kamení, svojí funkci plnily, ale jinak nepoužitené :) Na druhé fotce Easyboot Epic - výborné! Na začátku při nacválání padaly, ale jak kopýtka dostávají správný tvar, už nepadají a zvládnou i velmi těžký terén.