Alternativní léčebné metody

I přes moderní a velmi vyspělou medicínu, v dobách, kdy máme zázračné tabletky na všechno a pro všechny, jsou civilizační choroby neustále na vzestupu. Alergie, kožní problémy, dýchací potíže, artrózy, bolesti kloubů, zažívací potíže, stresy, deprese jsou naprosto běžné a začínají útočit v mladším a mladším věku. Podle statistik oficiálně zaevidovaných koní  pouhých 30% přežije svůj 11 rok života a to je velmi alarmující. Až se leckdy zdá, že celoročně zdravý a dobře naladěný jedinec je "nějakej divnej"... Na konci pátrání po přičinách vzniku těchto běžných chronických poruch je jednoduché zjištění: přejídání, mnoho cukrů a tuků ve stravě, nedostatek pohybu, chemické látky ve vzduchu a potravě, stres. Přírodní léčitelství, jak u lidí tak u zvířat, zažívá renesanci. Je mnoho metod, ale všechny mají společné základy: neléčíme konkrétní orgán či část těla, ale léčíme celou bytost, fyzično a mysl je neodloučitelně spojená, skromná strava je bohatstvím, dech energií... To vše můžeme uplatnit u sebe i u svých koní.

 

čínská medicína

    "Jsme zatíženi tisíciletou tradicí evropské civilizace. V našem myšlení se tato skutečnost bude promítat vždy a znovu. Není to však jediná civilizace tohoto světa. Každá z těch ostatních měla něco do sebe. Protože nám však jde o zdraví, hledejme takový zdravovědný systém, který by byl pro naši potřebu ten nejlepší. Musí splňovat několik krytérií. Je třeba, aby byl prověřen tisíciletou praxí. Také musí být každému pochopitelný. Nakonec chci, aby každý mohl podle těchto zdravovědných zásad žít. Aby mohl zodpovědnost za své zdraví nést z velké míry sám. Od nepaměti víme, že základem života je pohyb, přirozená, vyvážená strava, klidná mysl a znalost duchovnch potřeb organismu. Hledejme a nalezneme. Nikdo jiný nepropracoval dietologii, zdravotní gymnastiku a duševní cvičení do takové dokonalosti jako starověcí Asiaté. Otevřme své myšlení všemu, co slouží dobru."

                                     (Josef Jonáš, Křižovatky života)

   Tato tisíce let stará medicína je nejobdivuhodnější kvůli její nesmrtelnosti a fakt, že spisy a návody starší než první stavby fungují i v dnešním světě takřka beze změn.

Tradiční čínskou medicínu (TCM) můžeme definovat jako fylozofickou teorii založenou na rovnováze a harmonii Yin a Yang (Yin je představitel hmoty,Yang ducha) a pěti elementů života.

   Je pět hlavních orgánů v těle, bez kterých nemůže savec existovat: játra, srdce, slezina, plíce a ledviny (mozek je považován za zvláštní orgán). Jednoduše, hlavní orgány jsou sdruženy s elementy života:

 

  

   Zde je objasněno, jak je pět hlavních orgánů spojováno s emocemi, smyslovými orgány a tkáněmi:

 

 

   Čínská medicína věří ve velké sebeléčebné síly organismu, které je třeba povzbudit: tělesné cvičení, vhodná strava, dobrý duševní stav,  bodové masáže, akupunktura a léčba rostlinnými přírodními prostředky. Každé zvíře má schopnost sebehojení - když onemocní, jeho organismus automaticky bojuje s touto chorobou. Jestliže faktor sebehojení není dostačující, zvíře potřebuje externí substance k sebezahojejí. Zraněný či nemocný kůň ve volnosti instinktivně vyhledává rostliny, které mu k uzdravení pomohou.  V tradiční čínské medicíně jsou léčebné bylinné směsy předepisovány podle diagnózy založené na rovnováze energie ( Qi ) v orgánech a tkáních. Diagnóza je zaměřena na příčinu problému místo symptomů a léčebný program opravuje nerovnováhu v organismu.