Cushingova nemoc

 

Cushingova nemoc - název pochází od Dr. Harveye Cishinga, lidského lékaře, který poprvé popsal symptomy v roce 1932. Nemoc se vyskytuje u lidí, psů i koní.  Je způsobena hyperplazíí(zvětšení) nebo nezhoubným nádorem v  hypofýze . Přesnější pojmenování je Pituitary Pars Intermedia Dysfunction (PPID). Zatím není jisté, co tuto poruchu vyvolává.


Hypofýza vylučuje hormony, které kontrolují činnost ostatních žláz. Cushingova choroba je způsobena nadměrným vylučováním hormonu ACTH, který kontroluje produkci a sekreci steroidních hormonů - kortizolu(hormon stresu). ACTH ale není jediný zvýšený hormon při této nemoci. Kortizol chrání tkáně před působením bakteriálních endotoxinů a zánětlivým reakcím, řídí klíčové cesty minerálů do antioxidačních enzymových systémů. Kortizol také stimuluje cesty detoxikace v játrech. To jsou běžné a velmi příznivé účinky kortizolu, ale nadměrné množství kortizolu způsobuje zvýšenou náchylnost k infekcím, svalovou slabost a inzulínovou rezistenci. A to vše vede dříve či později ke schvácení kopyt.

 

Z průběhu let  výzkumu se Cushingova choroba zdá být velmi jasná co se týče prvotních příznaků a na základě toho zahájit léčbu.

příznaky:
 - letargie
 - dlouhá, hrubá vlnitá srst
 - hubnutí a povolené, slabé břišní svalstvo
 - nadměrné pití a močení
 - zvýšená chuť k jídlu
 - laminitidy vyskytující se hlavně na podzim
 - nadměrné pocení nebo nedostatek potu(anhidróza)
 - ztmavnutí kůže
 - velká náchylnost k infekcím
 - špatná odolnost vůči vnitřním parazitům
 - rozvoj alergií
 - neplodnost
 - pomalé přelínávání až neschopnost se zbavit zimní srsti

 

Doporučený test pro určení Cushingovy nemoci je endogení  test, který vyžaduje dúkladný postup(vzorek odebrat ráno před krmením, v klidném prostředí, zmrazit, oddělit krevní buňky od plazmy) - testuje se množství kortizolu, inzulinu, glukózy, ACTH
Další používaný způsob testování je "dexamethason suppresisio test(DST)", ale existuje riziko spuštění laminitidy.


léčba:
V této době nelze cushingovu chorobu vyléčit, ale lze kontrolovat produkci hormonů způsobenou nádorem.  Nejlepší současný používaný lék podle Dr, E. Kellon a podle členů diskuzní skupiny ES a IR(existuje 10 let a má 8.000členů) je pergolid (dříve užívám k léčbě parkinsonovy nemoci u lidí). Pergolid je obvykle velmi účinný v kontrole příznaků, ale často se objevují nežádoucí příznaky jako latergie, ztráta chuti k jídlu, které se ale pomalu ztrácejí.  Během doby užívání mizí také ostatní příznaky jako špatná srst, velké břicho. Kůň získává sílu a svalový tonus. Postupně je určena "udržovací úroveň" léku.
Významným doplňkem vedoucí ke zlepšení zdravotního stavu je výtažek byliny vitex agnus.

Nejlepší způsob jak zhodnotit léčbu je testování hladiny ACTH a sledovat koně symptomaticky.


Stejně jako v případech IR a laminitidy, úspěšní budeme pouze za předpokladu vhodného krmení, způsobu chovu a úpravy kopyt.